CariDefter projesi

Analiz

« Lab1-Hazırlık Model »

Sistem analiz çalışmaları yüz yüze görüşmelerle başlar. Bu projede benden başka kimse olmadığı için kendi kendime proje analiz metnini oluşturmak zorundayım. Eğer cari defterlerle ilgileniyorsanız kişisel veya kurumsal bir işletme yürütmeye çalışmaktasınız. İşletmelerin temel faaliyetlerini aşağıdaki gibi özetleye biliriz. Faaliyetler mutlaka üretim gerektirmeyebilir, hizmet sağlamakta aynı anlamdadır. Aşağıda temel falliyetler ve her bir faaliyet sonucu çeşitli defterlere kayıt yapılması gerektiği gösterilmektedir.

Bilgi sistemlerinde işler biraz değişti, bütün bilgiler işlem(transaction) tablolarında birleştirilmeye çalışıldı.

Uzun analiz metinlerini kimseye okutamazsınız. O yüzden kısa ve öz analiz raporu oluşturacağım. Daha sonra hızla modellerimi oluşturup sanal yöneticilerle tartışmak üzere ER diagramlarımı hazırlayacağım.

Analiz Raporu

Cari defter projesi bilanço esaslı muhasebe tabanı üzerine oturacaktır. Türkiyede geçerli Tek düzen hesap planına uygun olarak bir ana hesap tablosu bilgilerini tutacak bir tablo oluşturacağım. Bu tabloda 1 den dokuza kadar ana hesap numaraları ve ana hesabın adı saklanacak.

Bu ana hesabın altına çok sayıda Cari Hesaplar açılabilir. Cari hesap numarası HesapId'sinden farklı bir string alan olursa cari hesapları numaralarına göre kolayca sıralayabilirim. Hatta bu alanda harf ve rakam karışık olarak kullanılabilir. Hesabın bir string adı olmalıdır. Ana hesap talosu ile bağlantı için de bir foreign key alanı yaratmak gerekir. Hesabın son işlem gördüğü tarih(saat) ile bakiyesini de birer alanda saklamam lazım. CariDefter sitesine giriş yapan her kullanıcı kendi hesaplarını yaratacaktır. Diğer bir ifadeyle her hesap Giriş yapmış bir kişiye ait olacaktır. Hesap sahibinin adı için de bir alan yaratılması gerekiyor.

Hesap hareketleri için bir hareketler (transactions) tablosu gerekecek. TransactionID dışında cari hesap talosuna bağlanti için CariHesapId alanı gerekli olacak. Bunun dışında tarih, açıklama ve tutar alanlarının yer alması gerekiyor. Ayrıca karşı hesap alanı tek satırlık muhasebe kayıtlarında bize veri tabanı satır tasarrufu sağlayacak. Hesapta olduğu gibi sahibinin adını tutmamız gerekir. Ayrıca her işlemde bakiye bilgisini saklamak hızlı raporlama avantajının yanı sıra veri integrity güvenliğinin bir seviye artmasını sağlayacaktır. Eğer siteye giriş yapmamış biri deneme için kayıt yapıyorsa sahibinin adı boş olabilir. Ancak null olamaz bu run-time hatası oluşturabilir.

Gerçek dünyada proje geliştirme takımı ve patronlar tasarımınızı görüp size inanmalıdırlar. Bunu sağlamak uzun bir süreçtir ve ER(Entity Relationship) tabloları kullanmak projeyi onlara anlatmak için en basit yöntemdir. Ancak bumdan önce modellerimizi oluşturmak zorundayız.


« Lab1-Hazırlık Model »