CariDefter Nasıl?

Dünyadaki en eski parasal kayıt kontrol ve takip sistemi muhasebedir. Muhasebenin sağlam kontrol yapısı modern bilgi sistemlerininde bunu kullanmasına yol açtı. Muhasebe bilanço ve gelir gider defterlerinden oluşur. Bilanço aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi bir T cetvelinin solunda ve sapında yer alan hesaplardan ibarettir. Kaynaklarla varlıkların her zaman birbirine eşit olması gereklidir. Bu yüzden işletmenizde oluşan her hareket en az iki hesabı etkilemelidir. Muhasebeciler bu işlem kayıtlarına yevmiye defteri derler. Biz sadece hareket diyeceğiz. 

Her hesabın hareketlerini bir cari defterde takip etmek gerekir. Bir işlem kaydı iki cari defteri birden etkiler, yani iki hareket oluşturur. Cari defter projesinde başlayanlara kolaylık olması için tek cari deftere kayıt yaptığınızda karşı kayıt 500 Nolu Sermaye hesabında oluşur. Bu sebeple bu hesabın silinmesi veya bu hesaba kayıt yapılmasına izin verilmez. Tüm hareketler bu hesabın bakiyesi etkiler ve böylece bilanço dengesi asla bozulmaz.

Bilançonun sol tarafında varlıklar, en likit (kolay nakte çevrilebilir) olandan en az likit olana doğru sıralanır.
Sağ tarafında da Kaynaklar aynı şekilde sıralanır. Türkiye'de geçerli tek düzen hesap planında sol tarafın üst kısmına DÖNEN VARLIKLAR adı verilir. Alt kısmına'da DURAN VARLIKLAR adı verilir.

Klasik muhasebede ayrı bir GELİR-GİDER cetveli tutulur. Burada oluşan kardan vergilerde düşülerek Sermayeye ekleme yapılır. Bilgisayarlı ortamda ise gelirleri ve giderleri doğrudan bilançonun içinde düşünüp, farkını sermayeye yazmak bilanço dengesini bozmaz.
CariDefter projesinde Gelir ve Gider hesaplarına karşı da 500 Sermaye hesabı dengeyi sağlayacaktır. Yeni bir hesap açılması aşağıda anlatılıyor. Ancak buna başlamadan bilanço tablosunu iyice anlayın.

Yeni bir hesap yaratırken, hesabınızın uygun olduğu yeri seçin buna göre bir ana hesap seçin.


Bilanço

Yeni hesap açarken

Siteye kayıt olmadan bazı hesapların ve hareketlerin var olduğunu göreceksiniz. Bunlar herkes tarafından rasgele yaratılan hesap ve hareketlerdir.

Bir Eposta adresi ve parola ile oluşturacağınız hesabınızla Giriş yaparsanız sadece kendi hesaplarınızı göreceksiniz. İlk girdiğinizde programın size yardımcı olmak için bazı hesapları otomatik oluşturduğunu göreceksiniz. Bunlara hiç bir hareket eklemeden silebilirsiniz. Veya Detay linkine daha sonra Düzenle linkine tıklıyarak, hesap adını da değiştirebilirsiniz. Bir hesabın bakiyesi 0 değilse, ana hesabı değiştirilemez veya silinemez. Çünkü bu bilanço dengesini bozar.

Menüde Hesaplara tıklayın. Yeni ekle yi tıklayın.

Gelen sayfada hesabınızın uygun olduğu bir ana hesap seçin. Mesela banka mevduat hesaplarınız, veya senetli alacaklarınız için DÖNEN VARLIKLAR, demirbaş veya binalar için DURAN VARLIKLAR, banka kredi borçları için KISA VADELİ YABANCI KAYNAKLAR, uzun vadeli ev krediniz için UZUN VADELİ YABANCI KAYNAKLAR uygun olacaktır.

Hesaba azami üç haneli bir no ve Ad verin. No alanında harflerde kullanılabilir. Bu alanın tek amacı hesapları listelerken düzgün sıralamaktır. Sıralama küçükten büyüğe yapılır.

Bilanço

Hesaplar listesi üzerindeki "Bilanço" linkine tıkladığınızda hesap numaraları ve açıklamalardan oluşan bilançoyu göreceksiniz. Eğer bilanço alt toplamları dengede ise kayıtlarınız problemsiz oluşuyor anlamındadır. Fark varsa (umarım olmaz) hemen beni aramanız lazım, bir yazılım mantık hatası ile karşılaşmış olabiliriz.

Hareketler

Hareketlere tıkladığınızda tüm hareketleri göreceksiniz. Hareket eklemek hesap eklemek kadar kolay. Ekleme yaparken hesaptan düşme yapmaki için basitçe rakamı eksi olarak yazın. Örneğin kasadan bin TL çıkmak için -1000 yazabilirsiniz.

Sadece bir hesabın hareketlerini görmek için hareketler listesinin üzerinde hesap seçebilirsiniz. 500-Sermaye hesabı için bu liste çalışmaz. İlla 500 hesabı görmek istiyorsanız benimle irtibata geçin. Sizin için liste yazılımını güncelleyebilirim.