Giriş

Cari Defter projesi hesaplarınızı kolayca tutmayı sağlayacak eğitim amaçlı bir yazılımdır.

Ücretsizdir. Ancak sınırsız sayfa görüntüleme, veri yedekleme ve üst düzey güvenlik isterseniz ücret talep edilebilir.

Sadece cari defterler tutmak çok-çok kolaydır. Bilanço esaslı bir alt yapıda tasarlandığından, profesyonel uygulamalara dönüştürülmesi de son derece kolaydır.

Kullanmayı öğrenmek için aşağıdaki Nasıl düğmesi size yerdımcı olacaktır. Eğer bu yazılımın geliştirilmesi için kullanılan teknolojiyi merak ediyorsanız aşağıya doğru okumaya devam edin. Bilgi almak için 532 2877127 den beni arayabilirsiniz.

Nasıl? »

İşletmelerimizi yada kendi varlıklarımızı yönetmek için bilgisayar veri tabanlarından önce cari defterler vardı. Yani 1900'lü yılların ilk yarısından önce bilgisayarlar değil sadece defterler vardı.

Bilgi sistemlerinin eski adı olan cari defterlerin bilinen tarihi MÖ 2000 li yıllarda Babil'de rahiplerin papirüsler üzerinde tuttuğu borç kayıtlarına kadar gitmektedir. Bilgi sistemlerinde ilk devrim basit hesaplar yapan diot tüplü devasa makinalarla 1950'lerde başladı. Sırasıyla transistör ve entegre devrelerin geliştirilmesiyle her şey değişti. 1960'larda programlama dilleri, 70'lerde bağlanabilirlik, 80'lerde kişisel bilgisayar devrimi ve 1990'larda İnternet'in yaygınlaşması derken 21'inci yüzyılda neredeyse sınırsız depolama kapasiteleri, bulut devrimi ve mobil cihazların güçlenmesi yaşam tarzımızı toptan değiştirdi.

Ama, bilgi işlem merkezlerinin veri tabanlarında ne olup bittiğine bakarsanız çok değişen bir şey yok. Cari defterlerin yerini ilişkisel tablolar aldı. Ve bu tablolara istediğimiz şekilde bilgi girmemizi ve görmemizi sağlayan milyonlarca yazılım bilgisayarlarımızda, yada mobil cihazlarımızda koşturup duruyor.

Bilgi Sistemleri

Bilgi sistemlerinin temel amacı çevremizde olan biteni ve varlıklarımızı kolay, hızlı ve iyi(verimli) yönetebilmektir. Bilgi sistemleri genel olarak üç katmandan oluşur. En altta cari defterlere benzeyen birbiriyle ilişkili tablolardan oluşan veri tabanı yer alır. Burada bilgiler depolandığından, tasarım çizimlerinde şekli varile benzeyen bir ikon kullanılır.
Orta katmanda işinizin amacına bağlı kuralları belirleyen programlar yer almaktadır. Bu programlar sizin gördüğünüz ekrandan, ölçüm ve kayıt cihazlarından bilgileri alır, önceden tanımlanmış kurallara göre değerlendirip gerekli bilgiler için alt katmana gider verileri alır ve tekrar üst katmana iletir.
Üst katmanda cep telefonumuzun ekranı veya beş duyumuza hitap eden çeşitli cihazlar yer alır. Üst katman iletişim arayüzüdür. Burada bir insan yoksa başka bir makine ile de bir kablo veya Wi-Fi vasıtasıyla heberleşiliyor olabilir.

Bilgi sistemlerini geliştirmek pek o kadar kolay değildir. Uzun bir süreçtir. Ve kesintisiz bir süreçtir. Bilgi sistemleri diğer sistemler gibi bazı girdilere karşı en faydalı çıktıları sağlamaya çalışırlar. Sistemlerin iyileştirilme süreci ideal sistemlere erişene kadar hep olacaktır.
İdeal sistem bir ütopyadır. Çünkü ideal sistem sıfır maliyetle ve çevreye sıfır zararla sonsuz üretim, sonsuz memnuniyet demektir. Mühendislerin ve geliştiricilerin temel amacı, belirli bir maliyetle belirli bir hizmet veya ürünü yaratan eldeki mevcut sistemi ideale doğru yaklaştırmaktır.

Mevcut sistemi analiz etmek veri tabanını anlamakla başlar. Daha sonra çok uzun süren görüşmelerle sistem analiz dokümanları hazırlanır. Bu arada iyileştirme çalışmasının maliyeti ile sağlayacağı faydayı karşılaştıran fizibilite çalışmasının yapılması, daha sonra zamana bağlı proje ve nakit akım tablolarının oluşturulması gereklidir.

Neyseki Cari-Defter projesi kar amaçlı olmadığı için yukarıdaki adımlar atlanabilir.
Takiben veri tabanı tasarımının esasını oluşturacak yeni ER(EntityRelationship) çizimlerinin oluşturulması veya başka yöntemlerle modellenmesi gereklidir.
Bu noktada MVCnin (Model-View-Controller) avantajlarına girmekte fayda var.
MVC yeni bir metodoloji değildir ancak MVC .net platformunda oldukça yenidir. Gerçek sistem geliştirme çalışmalarına benzer yapısı cezbedicidir.

CariDefter projesi bir MVC denemesidir. Aşağıda iki ayrı bağlantı görüyorsunuz. "MVC öğren" bağlantısı .net deneyimi olan öğrenciler veya meraklı programcılar içindir.


Proje (CDefter) »